کاغذ تحریر به مرز ۹۰۰ هزار تومان رسید

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۹/خرداد/۱۴۰۱

افزایش قیمت‌ها در بازار کاغذ، قیمت هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی را به ۸۹۵ هزار تومان رساند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بازار کاغذ در روزهای گذشته دوباره افزایش قیمت را تجربه کرد. بر این اساس هر بند کاغذ چاپ و تحریر ۷۰ گرمی با گرماژ ۷۰ گرم از بندی ۸۳۰ تا ۸۵۰ هزار تومان به بندی ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
همچنین کاغذ تحریر اندونزی نیز به بندی یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان افزایش یافته است،‌ کاغذ روزنامه به کیلویی ۳۹ هزار تومان و کاغذ گلاسه نیز بین ۳۸ تا ۴۱ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. این افزایش قیمت‌ها در بازار کاغذ تاکنون بی‌سابقه بوده و کاغذ، هیچ‌گاه تا پیش از این، قیمت بالای ۸۰۰ هزار تومان را تجربه نکرده بود.
به گفته کارشناسان؛ مهمترین علت افزایش قیمت کاغذ در بازار آزاد افزایش نرخ ارز است. احمد شریفان، نائب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا اما دلایل دیگری را نیز برای این افزایش قیمت بر می‌شمارد.
به گفته او؛ تغییر نرخ ارز تأثیر خود را می‌گذارد؛ زیرا کاغذ تحریر موجود در بازار ۱۰۰ درصد وارداتی است. تجار امروز باید دلار را بالای ۳۳ هزار تومان خریداری کنند، طبیعتاً کالای وارداتی نیز گران می‌شود.
شریفان ادامه داد:‌ از سوی دیگر قیمت کاغذ در بازار مقصد نیز افزایش قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلاری را تجربه کرده است. جنگ اوکراین تأثیر زیادی بر قیمت‌ها در اروپا داشته است؛ به طوری که هر پالت کاغذ از ۹۰۰ به هزار و ۲۰۰ دلار رسیده است.
وی افزود:  البته ما الآن با بازار راکدی روبرو هستیم. تقاضا افزایش قابل توجهی نیافته و عرضه نیز به مقدار سابق است. انبارها از کاغذ انباشته است و مشکلی از جهت کمبود کاغذ نداریم.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط