راه‌اندازی اولین مرکز رشد و شتاب‌دهنده کاغذ دانش‌بنیان در ایران (مدکا)

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۲/فروردین/۱۴۰۱

تولید کاغذ در ایران سکه‌ای دوروست‌؛ یک روی سکه تولید کاغذهای سلولزی و بسته‌بندی است که در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و امروز ایران نه‌تنها پاسخگوی نیاز خود است؛ بلکه با رسیدن به خودکفایی صادرکننده به خاورمیانه نیز شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام شده و امروز چیزی در عرصه تولید این نوع کاغذ کم نداریم

اما روی دیگر سکه وابستگی ما به واردات در حوزه کاغذ چاپ و تحریر است. سال‌هاست که با وجود سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه در شمال و جنوب نتونسته‌ایم حتی درصدی از این وابستگی را اندک کنیم حتی با وجود اینکه بزرگترین کارخانه تولید تحریر در خاورمیانه را در اختیار داریم. حالا کمتر از یک‌سال است که توجه دولت،‌ رئیس جمهور و فعالان حوزه کاغذ متوجه برطرف کردن نقصان‌های موجود در این روی سکه شده است. قرار است طبق وعده رئیس جمهور در یک وعده مشخص به خودکفایی در این عرصه نزدیک شویم،‌ اما چگونه؟
یکی از مسیرهای پیش‌بینی شده در برنامه دولت ورود شرکت‌های دانش‌ بنیان به مسیر تولید کاغذ در ایران است. حالا و در سالی که رهبر انقلاب آن را «تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کرده‌اند‌، کارخانه چوب و کاغذ مازندران به عنوان بزرگترین تولید‌کننده کاغذ تحریر در مازندران اقدام به راه‌اندازی مرکز دانش‌بنیان خود کرده است.
امید نیک‌نژاد، مدیرعامل این کارخانه، درباره این اقدام گفت: کارخانه مازندران درصدد است تا اولین مرکز رشد و شتاب‌دهنده کاغذ دانش‌بنیان در حوزه کاغذ را به‌نام «مدکا» راه‌اندازی کند.
وی ادامه داد:‌ ساختمان این مرکز در تهران آماده شده و قرار است به‌زودی به صورت رسمی از سایت این مرکز نیز رونمایی شود. تلاش ما این است که با توجعه به فناوری‌هایی که در این زمینه وجود دارد، بتوانیم گامی در جهت تولید کاغذ برداریم.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط