کاغذ در بازار آزاد به ۸۲۰هزار تومان رسید/ خبر خوش رئیس دادگستری هرمزگان برای ناشران

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۵/فروردین/۱۴۰۱

درحالی که افزایش قیمت کاغذ دست ناشران را در آستانه نمایشگاه از این کالا کوتاه کرده است،‌ دستور اخیر رئیس دادگستری خبری خوش برای ناشران است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ افزایش و کاهش قیمت در بازار کاغذ همچنان ادامه دارد. کاهش قیمت‌ها در چند روز گذشته که قیمت کاغذ تحریر را به زیر ۸۰۰ هزار تومان رسانده بود، چند روزی بیشتر دوام نیاورد و از ظهر روز گذشته دوباره قیمت‌ها سر به فلک کشید.
بر این اساس قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر ۷۰گرمی امروز در بازار آزاد ۸۲۰ هزار تومان است؛ این در حالی است که دیگر اقلام این بازار نیز با افزایش قابل‌توجهی همراه شده است.
کارشناسان بازار کاغذ یکی از مهمترین دلایل التهاب‌های اخیر در بازار را افزایش قیمت جهانی کاغذ عنوان می‌کنند،‌ درعین‌حال افزایش تقاضا به‌دلیل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از یک سو و تکاپوی ناشران در آستانه برپایی نمایشگاه کتاب تهران نیز موجب شده است تقاضا بیش از گذشته در بازار بالا رود.
ناشران در حالی که تنها ۲۷ روز دیگر فرصت دارند تا آخرین کتاب‌های خود را به بازار داغ نمایشگاه کتاب تهران آن هم پس از دو سال وقفه در برپایی برسانند،‌ این روزها انتقادات جدی به وضعیت بازار کاغذ دارند،‌ در عین حال کاغذ یارانه‌ای نیز برای توزیع در اختیار وزارت ارشاد نیست تا بتواند بخشی از نیاز ناشران را پاسخگو باشد.
اما در هفته جاری  پس از کشف محموله بزرگ کاغذ وارداتی در یکی از انبارهای اطراف بندر شهیدرجایی بندرعباس، رئیس‌کل دادگستری هرمزگان خبر خوشی برای بازار نشر داده است.
بر این اساس مجتبی قهرمانی، رئیس‌کل دادگستری هرمزگان، در جریان این بازدید با اشاره به سابقه نگهداری حدود سه‌هزار تن کاغذ وارداتی در این انبار، گفت: یکی از شرکت‌های بخش خصوصی با دریافت ارز دولتی و ترجیحی در سال ۱۳۹۸ حدود دوهزار تن از این کاغذها را وارد و در ادامه بدون اخذ مجوزهای لازم و به‌قصد سودجویی، ۷۰۰ تن از آن را در بازار آزاد عرضه کرده است.
وی همچنین دستور توزیع کالاهای موجود در انبارهای کشف‌شده شامل بیش از سه‌هزار تن کاغذ وارداتی را صادر کرد و ادامه داد:‌ این محموله، ظرف یک هفته با قیمت مصوب دولتی تحویل نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد شد تا به‌منظور عرضه در شبکه توزیع، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.
قهرمانی که در جریان بازدید از این انبار کشف‌شده حضور داشت‌، یادآور شد:‌ بر اساس اخبار و اطلاعات غیررسمی در انبارهای اطراف بندر شهیدرجایی بندرعباس حدود ۲۰هزار تن کاغذ وارداتی نگهداری می‌شود، دستورات ویژه‌ای در این مورد صادر شده است تا پس از بررسی دقیق موجودی انبارهای مذکور، ضمن رسیدگی سریع به موضوع، اقدامات لازم جهت تعیین تکلیف فوری کالاهای موجود در این انبارها صورت پذیرد.
خبر تحویل دادن یک محموله سه‌هزارتُنی کاغذ به نماینده وزارت ارشاد خبری مسرت‌بخش برای ناشران است؛ زیرا با تحویل این کاغذها به وزارت ارشاد و توزیع آن در زنجیره نشر می‌توان بخشی از نیاز بازار نشر به کاغذ را تأمین کرد،‌ البته اگر این کاغذها به‌موقع به دست ناشران برسد،‌ دغدغه آن‌ها را نیز برای انتشار کتاب‌هایشان تا پیش از نمایشگاه کتاب برطرف خواهد کرد.
از سوی دیگر در حالی که چشم امید ناشران به کاغذهای تولید داخل است،‌ هنوز هیچ قرارداد رسمی میان وزارت ارشاد و شرکت چوب و کاغذ مازندران امضا نشده است‌، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد پیش از این اعلام کرده بود که وزارت ارشاد مشکلی با امضای قرارداد ندارد،‌ بلکه به‌دنبال کاهش هزینه‌های تولید است؛ این در حالی است که کارخانه چوب و کاغذ مازندران نیز از ظرفیت تولید ۶۵هزار تن کاغذ تحریر تا پایان سال خبر داده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط