یک‌گام دیگر تا خودکفایی/ بهره‌برداری از کارخانه کاغذ زاگرس؛ ۱۶ سال پس از تأسیس

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۹/آذر/۱۴۰۰

کارخانه کاغذ زاگرس با چهار خط تولید که دو خط آن به کاغذ تحریر اختصاص دارد،‌ تا یک‌سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ حرکت دولت به سمت تولید کاغذ چاپ و تحریر در کشور از همان روزهای نخست فعالیت آغاز شد، خودکفایی در این زمینه جزو برنامه‌های چهار سال نخست رئیس جمهور اعلام شده و برنامه‌هایی برای رسیدن به این خودکفایی در دو مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت و معدن و تجارت تدارک دیده شده است.
از جمله این برنامه‌ها رفع موانع تولید در کارخانه‌های داخلی است،‌ کارخانه چوب و کاغذ مازندران با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار تن سالانه بزرگترین کارحانه تولید کاغذ چاپ و تحریر به شمار می‌رود. اما کارخانه در بهترین شرایط می‌تواند تنها ۱۵۰ هزار تن کاغذ تولید کند. این در حالی است که نیاز سالانه ما به کاغذ بیش از ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تن برآورد شده است.
تجهیز کارخانه‌های دیگر برای تولید کاغذ چاپ و تحریر یکی از راه‌هایی است که به نظر می‌رسد دولت برای دستیابی به مابقی نیاز به کاغذ داخلی انتخاب کرده است. در این راستا بازدیدهای مختلفی تاکنون از کارخانه زاگرس توسط رئیس جمهور و مسئولان دولت انجام شده است.
کارخانه کاغذسازی زاگرس فارس واقع در جاده شیراز – مرودشت،با برخورداری از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن، ظرفیت تولید سالانه ۱۲۵ هزار تن  انواع کاغذ را از محل کاغذ‌های بازیافتی دارد و از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی کشور محسوب می‌شود.
 ‌این کارخانه با ۱۱۰ هزار متر مربع مساحت، یکی از کارخانه‌های برخوردار از تکنولوژی روز دنیاست که ۸۷درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. کارخانه کاغذسازی زاگرس  با ظرفیت تولید سالانه ۴۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر،‌ توانایی تأمین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاغذ مورد نیاز کشور را دارد.
در این کارخانه علاوه بر ایجاد خطوط تولید کاغذ، با کاربرد محصولات تولیدی در مصارف عمومی (ورق، کارتن و تحریر) یک نیروگاه ۲۵ مگاواتی نیز در حال راه‌اندازی است که علاوه بر تولید کاغذ، تولید برق نیز خواهد داشت.
مهشید پورداد، دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، در این زمینه به تسنیم گفت: کارشناسان فنی سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با هماهنگی استانداری فارس و وزرات صمت بازدیدی از میزان توانایی و امکان تولید کاغذ چاپ و تحریر در این کارخانه داشتند.
وی ادامه داد:‌ امیدواریم با بهره‌برداری از این کارخانه ۱۰ تا ۲۰ درصد نیاز کشور در زمینه تولید کاغذ چاپ و تحریر پاسخ داده شود. این کارخانه با استفاده از خمیر کاغذ به تولید کاغذ چاپ و تحریر خواهد پرداخت.
پورداد تصریح کرد: ماشین‌آلات این کارخانه ماشین‌آلات اروپایی است و ۴ خط تولید در آن وجود دارد،‌ دو خط تولید مختص کاغذهای کاربن لس  است و دو خط تولید هم چاپ و تحریر تولید می‌کند.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا زمان بهره‌برداری این کارخانه را حداکثر یک‌سال آینده عنوان کرد و گفت: این کارخانه سال ۸۴ و با سرمایه بخش خصوصی تاسیس شد. در پروانه بهره بردای این شرکت تولید انواع کاغذ از جمله کاغذ چاپ و تحریر و کاربن‌لس و … با ظرفیت‌های مشخص درج شده که امیدواریم با راه‌اندازی این کارخانه بخشی از نیازهای کشور در بخش کاغذ‌های مذکور مرتفع شود.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط