کاغذ ۱۵۰ هزار تومان گران‌تر شد

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۱۹/مهر/۱۴۰۲

نگاهی به قیمت بازار کاغذ و مقوا نشان می‌دهد امروز هر بند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت یک‌میلیون و ۴۲۰ هزار تومان در بازار عرضه شده که نسبت به دو هفته اخیر رشد ۱۵۰ هزار تومانی را تجربه کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، بازار کاغذ و مواد اولیه تولید کتاب طی هفته‌های اخیر، روزهای فراز و فرود قیمتی را تجربه کرده است، به دنبال افزایش نرح ارز، طی هفته اخیر قیمت کاغذ تحریر به‌عنوان یکی از پُرکاربردترین کالاهای حوزه نشر، رشد زیادی داشت اما سایر ملزومات و مواد اولیه، تقریبا وضعیت با‌ثباتی داشتند.

رصد بازار کاغذ که طی دو هفته گذشته نشانگر افزایش ۱۵۰ هزار تومانی بهای کاغذ در برخی سایزها بود؛ به‌طوری که سه‌شنبه (۱۸ مهر ماه) هر بند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت یک‌میلیون و ۴۲۰ هزار تومان و هربند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۶۰ در ۹۰ نیز به بهای یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان عرضه شده است.

بهای کاغذ تحریر چینی ۸۰ گرمی اما با نوسان اندکی همراه بود؛ هر بند کاغذ ۸۰ گرمی، ۷۰ در ۱۰۰، حدود یک‌میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و هربند کاغذ ۶۰ در ۹۰ یک‌میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

کاغذ و مقوای گلاسه نیز کیلویی ۴ هزار تومان افزایش قیمت داشته است، هر کیلو کاغذ گلاسه ۱۳۰ گرمی به قیمت ۵۵ هزار تومان و هرکیلو کاغذ گلاسه ۲۵۰ گرمی حدود ۵۳ هزار تومان در بازار خرید و فروش شد. مقوای پشت طوسی نیز از ۳۴۵ تا ۳۷۰ هزار تومان در بازار متغیر است.

در این زمینه کارشناسان حوزه کاغذ معتقدند که با افزایش بهای کاغذ، سکون و سکوت در بازار کاغذ حکمفرما شده است و بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند تا زمان ثبات و آرامش بازار، فعلا کاغذی خریداری نکنند.

و اما بازار سایر ملزومات حوزه چاپ و نشر نیز همانند سایر هفته‌های اخیر روزهای نسبتا آرامی را سپری کرده است، امروز هر کیلو مرکب گلاسه خارجی حدود ۳۰۵ تا ۳۱۵ هزار تومان در بازار عرضه شده است؛ همچنین هر کیلو مرکب گلاسه ایرانی رنگی نیز ۲۹۰ هزار تومان، هرکیلو مرکب گلاسه مشکی ۲۲۵ هزار تومان، هرکیلو مرکب تحریر رنگی ایرانی، ۲۲۰ هزار تومان و هرکیلو مرکب تحریر مشکی ایرانی نیز به قیمت ۱۸۶ هزار تومان در بازار خرید و فروش شد.

رصد بازار نشان می‌دهد بهای هر گالن الکل ایزوپروپیل بین ۹۰ تا ۹۳ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و هر زینک دو ورقی چینی نیز حدود ۸۲ هزار تومان در بازار ارائه شده است. هرکیلو چسب سرد ایرانی نیز حدود ۱۰۹ هزار تومان و چسب گرم، کیلویی ۲۵۲ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

کارشناسان بازار در این حوزه معتقدند، تا زمانی که نوسانات نرخ ارز ادامه داشته باشد، قیمت اقلام وارداتی متغیر خواهد بود. در این بخش ثبات و آرامش در بازار می‌تواند به رونق خرید و فروش کالاهای مختلف و ملزومات حوزه چاپ و نشر کمک کند.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط