وعده وزیر ارشاد برای حل مشکل کاغذ

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۲/اردیبهشت/۱۴۰۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به مشکلات کاغذ گفت: برنامه گسترده‌ای برای تامین و تولید کاغذ و رسیدن به خودکفایی و حتی صادرات کاغذ در این وزارت‌خانه در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی، در مراسم افتتاحیه سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، که امروز (سه‌شنبه، بیستم اردیبهشت ماه) برگزار شد،  با اشاره به برخی مشکلات ناشران و نویسندگان در تامین کاغذ اظهار کرد: با وجود مشکلات موجود درتامین ارز در نظر داریم نیازهای ناشران را تامین کنیم.  همکاری بخش‌های مختلف از جمله نظام بانکی جلب شده و امید می‌رود با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته به خودکفایی کامل تولید کاغذ برسیم.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سه‌هزار کتابخانه عمومی در سطح کشور دایر است و ایجاد مجموعه‌های جدید در هر استان نیز برنامه‌ریزی شده است که می‌تواند فضاهای جدید مطالعه را فراهم سازد.
اسماعیلی یکی دیگر از سیاست‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را حمایت از کتابفروشی‌ها عنوان کرد و گفت: کتابفروشی‌ها نماد فرهنگی هر شهر هستند. با سیاست‌های منسجم اتخاذشده در نظر داریم تا پایان دولت مردمی رشد کمی و کیفی کتابفروشی‌ها را شاهد بوده  و مطالبه رهبر معظم انقلاب را در موضوع کتابخوانی را پاسخگو باشیم.
بر اساس گزارش ستاد خبری نمایشگاه کتاب، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به نمایشگاه کتاب تهران، تصریح کرد: با وجود شرایط خاص بیماری کرونا تلاش کردیم تا به صورت مشروط مجوز برگزاری را اخذ کنیم و خدا را شاکریم که در حال حاضر بیماری به ضعیف‌ترین وضعیت خود درآمده است.
اسماعیلی به اختصاص ۹۰ هزار متر مربع برای برگزاری نمایشگاه اشاره کرد و گفت: از تمامی فضاهای مسقف مصلی استفاده شده است.
او با یادآوری فروش یک میلیون و ۳۵۰ هزار جلد کتاب در سال گذشته در نمایشگاه مجازی کتاب تصریح کرد: از ۲۹۰۰ روستا و ۱۲۰۰ شهر خریدار کتاب داشتیم.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امسال در کنار برگزاری حضوری، سامانه فروش مجازی نیز فعال شده و فرصت مطلوبی برای خرید کتاب برای شهرستانی‌ها فراهم شده است.
اسماعیلی تصریح کرد: با همکاری شرکت پست تحویل کتاب درِ منزل انجام خواهد شد تا با این اقدامات به تحقق شعار فرهنگی نزدیک‌تر شویم.
او به حضور ناشران و مهمانانی از ۳۲ کشور در این نمایشگاه نیز اشاره و تاکید کرد: نمایشگاه کتاب فرصت گسترش دوستی‌ها و مودت است و در این نمایشگاه به شکل برجسته‌ای ترجمه آثار ایرانی به زبان‌های دیگر تدارک دیده شده است.
سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir  برگزار می‌شود.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط