معاون وزیر فرهنگ و ارشاد: چیزی به عنوان یارانه کاغذ وجود ندارد

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۹/مرداد/۱۴۰۱

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۲ هزار نفر روزنامه‌نگار در صندوق هنر ثبت‌نام کردند گفت: چیزی به عنوان یارانه کاغذ وجود ندارد .

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک ، فرشاد مهدی‌پور شامگاه پنجشنبه در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار با اشاره به مشکلات حوزه خبرنگاران اظهار داشت: شنیدن نکات و مسائل حوزه رسانه می‌تواند کمک کند تا مشکلات بومی و استانی تسهیل و برطرف شود همچنین بازدید استاندار از ۲۰ رسانه استان یک موقعیت خوب در زمینه هماهنگی در استان ایجاد کرده است.
وی با اشاره به تعداد ثبت‌نام کنندگان صندوق هنر افزود: ۲ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و رسانه و هنر در طول ۱۰ ماه اخیر در صندوق اعتباری هنر ثبت نام داشته‌اند و بطور کلی حوزه رسانه، فعالیت رسانه‌ای و توجه به آن در هر جا جزو اولویت‌های دولت و حکومت است و زمانیکه درباره جهاد تبیین و جنگ نرم صحبت می‌شود یاد سربازان و فعالانی می‌افتیم که بدون آنها کار رسانه به سرانجام نمی‌رسد.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: استان مرکزی زادگاه امام(ره) و بزرگترین جهادگر تبیین در جهان است که با استفاده از ظرفیت رسانه پیام خود را به جهان منتقل کرد بنابراین انقلاب امام(ره) یک انقلاب رسانه‌ای بود.
مهدی‌پور تصریح کرد: تلاش ۱۰ ماهه اخیر فعالیت معاونت مطبوعاتی توجه به ابتدای زنجیره تولید محتوا و خبرنگاران است و تلاش شد تا قوانین مغفول مانده مورد توجه قرار گیرد تا بقای شغل و فعالیت حرفه‌ای را تضمین کنیم به همین سبب همه اقدامات به این موضوع متمرکز شده است.
وی بیان کرد: تعداد افراد در صندوق اعتباری هنر افزایش پیدا کرده به طوری که در حوزه روزنامه‌نگاری تعداد ۲ هزار نفر ثبت‌نام کردند به عبارتی حدود ۴۰ درصد رشد داشته و مسائلی که شامل طیف بزرگی از این قشر است به سرعت پیگیری می‌شود.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: بیمه صندوق اعتباری هنر سخت و زیان‌آور نیست و نمی‌توان بیمه سخت و زیان‌آور را به جریان انداخت و امیدواریم بتوانیم تسهیلات ارزان قیمتی در حوزه رسانه قرار دهیم.
مهدی‌پور عنوان کرد: اشکال مهمی که در این حوزه وجود دارد مسائل جدید نیست و حق رایت عکاسی در کشور به درستی تبیین نشده و عکاسان از این موضوع رنج می‌برند.
وی با اشاره به وضعیت خانه مطبوعات گفت: مشکل اساسنامه‌ای وجود دارد که اجازه چنین فعالیتی نمی‌دهد به همین سبب باید تدبیری اندیشیده شود و هم‌اندیشی و کار کارشناسی انجام شود تا مسئله خانه مطبوعات در استان مرکزی برطرف شود.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه کاغذ چیزی به عنوان یارانه کاغذ وجود ندارد به طوری که در سال ۹۷ به سبب بحران ارزی در کشور تکلیفی برعهده وزارت ارشاد قرار گرفت و وارد عرصه واردات کاغذ شد و از محل ارز ترجیحی واردات انجام شد و کاغذ به عنوان کالای اساسی شناخته شد اما دوباره کار متوقف شد.
مهدی‌پور ادامه داد: در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ کار پیش نرفت و از ابتدای دولت سیزدهم رئیس جمهور موضوع را پیگیری کردند، ابلاغ های مختلف انجام شد و در نهایت مسائل حقوقی و ساختاری رفع شد بنابراین امیدواریم کاغذ حمایتی با هدف کمک به نشریات براساس خوداظهاری رسانه‌ها اختصاص داده شود.
وی عنوان کرد: از برگزاری دوره آموزشی حمایت می‌کنیم و جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای و ملی مطبوعات برگزار می‌شود و پیشنهادات و مسائل مطرح شده را پیگیری می‌کنیم تا به سرانجام برسانیم.
مهدی‌پور با اشاره به وضعیت اینترنت خبرنگاران گفت: امروز اینترنت اهدایی برای برخی از خبرنگاران فعال شد و سایر خبرنگاران نیز متعاقباً انجام می‌شود، در سال‌های گذشته اختصاص اینترنت به خبرنگاران بی‌ضابطه بود بنابراین اگر خبرنگاران به سامانه جامع رسانه‌ها ارجاع داده می‌شود به سبب این است تا حمایت‌ها به صورت متمرکز در سامانه باشد و امیدواریم در کنار دولت بتوانیم در فواصل مختلف حمایت از حوزه رسانه و خبرنگاران را تقویت کنیم.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط