معاون فرهنگی وزیر ارشاد خواستار همراهی مجلس در حل مشکلات کاغذ شد

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۱/خرداد/۱۴۰۱

یاسر احمدوند در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی که از نمایشگاه بازدید می‌کردند،‌ خواستار همراهی و مشارکت مجلس در حل مشکلات مربوط به ساماندهی پروانه‌های نشر، تامین کاغذ و فرهنگ‌سازی در زمینه مطالعه شد.

ه گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ به نقل از ستاد خبری سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، یاسر احمدوند در نشست با اعضای کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این تعداد پروانه در حالی صادر شده که ما هزار کتاب فروشی در کشور داریم؛ در حالی که تعداد کتاب فروشی باید بیشتر از تعداد ناشران باشد.
وی با بیان اینکه مطابق قوانین، ناشری که حداقل شرایط از جمله انتشار ۴۰ عنوان کتاب و در بخش کودک ۴۵ عنوان کتاب در سال را داشته باشد می‌تواند در نمایشگاه کتاب ثبت نام کند، متذکر شد: در این نمایشگاه ۲۸۰۰ ناشر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۱۷۰۰ ناشر در بخش حضوری نمایشگاه هستند و همزمان در بخش مجازی نیز این تعداد حضور یافته‌اند.
به گفته رئیس نمایشگاه کتاب تهران هزار و ۱۰۰ ناشر را نیز در بخش مجازی نمایشگاه مستقر شده‌اند و بررسی‌ها نشان می‌دهد از برگزاری نمایشگاه در مصلی بیش از برگزاری در شهر آفتاب رضایت دارند.
احمدوند با اشاره به اینکه ۷۰ درصد مردم و ناشران از برگزاری نمایشگاه در مصلی رضایت دارند، متذکر شد: امسال فضای مسقفی برای همه ناشران فراهم شد و در حالی که شهر آفتاب قول تامین ۷۰ هزار متر مربع فضا در سال گذشته را عنوان کرده، در وضعیت کنونی در مصلی ۹۰ هزار متر مربع فضا برای برگزاری نمایشگاه در اختیار ما است.
وی به حضور ۱۷۰ ناشر خارجی از ۳۲ کشور اشاره و تاکید کرد: ۶۰ مهمان خارجی در نمایشگاه داریم که به منظور خودداری از ورود و فروش کتبی که با الزامات پیش بینی شده مغایرت دارند، شورای نظارت و ارزیابی با ۴۰ نفر به مدت ۱۰ روز نسبت به بررسی کتب فعالیت داشتند و نظارت و ارزیابی همچنان ادامه دارد.
رئیس نمایشگاه کتاب تهران در خصوص مشکلات ناشران در تامین کاغذ نیز گفت: سال گذشته به ۱۱۱ هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب مجوز داده شده که رقم بسیار زیادی است و نشان می‌دهد بخشی از کتب مجوز گرفته کیفیت کافی را ندارند.
احمدوند افزود: با توجه به مصرف کاغذ کشور درخواست تنخواه برای خرید کاغذ از کارخانه مازندران مطرح شده چرا که کارخانه‎های مازندران توان تولید کاغذ در حجم بالا را دارد.هر چند کشور در حال صادرات مقوا است و در تیشو به خودکفایی رسیده اما در کاغذ باید زمینه‌های حمایتی فراهم شود تا بتوانیم نیاز ناشران و نویسندگان را تامین کنیم.
رئیس نمایشگاه کتاب تهران همچنین به فروش مجازی کتاب اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه مجازی بهمن ماه، یک میلیون و ۳۵۰ هزار نسخه با ۸۰۰ هزار مرسوله به فروش رسید و در نمایشگاه این دوره نیز بن کتاب جهت بهره‌مندی مردم به بخش مجازی اختصاص یافته است.به عنوان مثال برای هیئت علمی تخفیف ۵۰ درصد و برای دانشجویان تخفیف ۴۰ درصد پیش بینی شده و ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای بن اختصاص یافته است.
وی خواستار همراهی و مشارکت مجلس در حل مشکلات مربوط به ساماندهی پروانه‌های نشر، تامین کاغذ و فرهنگ‌سازی مطالعه شد.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط