۶ و نیم میلیارد دلار مبادلات تجاری ایران و چین در ۵ ماهه ۲۰۲۳

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۱/تیر/۱۴۰۲

گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری این کشور با ایران در پنج ماه نخست سال جاری میلادی به ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در پنج ماهه نخست ۲۰۲۳ به ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییر محسوسی نداشته است.

ارزش مبادلات دو کشور در ماه‌های ژانویه تا می ۲۰۲۲ بالغ بر شش میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار اعلام شده بود.

واردات چین از ایران در پنج ماهه نخست ۲۰۲۳ با کاهش ۶۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده است. چین در مدت مشابه سال قبل سه میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

نفت خام مهمترین کالای وارداتی هند از ایران است که قیمت آن طی این مدت با کاهش مواجه شده است.

اما صادرات چین به ایران در ماه‌های ژانویه تا می‌امسال با رشد ۴۰ درصدی مواجه شده و به چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است. چین در ماه‌های ژانویه تا می‌سال قبل سه میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش چین در ماه می‌سال جاری ۳۷۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد و ۸۹۳ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است. واردات چین از ایران در این ماه ۴۶ درصد کاهش و صادرات این کشور به ایران ۲۰ درصد نسبت به ماه می‌سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط