عدم‌اختصاص حتی یک دلار نیمایی برای واردات خمیر‌ کاغذ

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۸/فروردین/۱۴۰۳

خمیر‌ کاغذ

مدیرعامل کارخانه مازندران با انتقاد از عدم‌اختصاص ارز نیمایی برای واردات خمیر کاغذ در سال ۱۴۰۲ گفت:‌ کارخانه مازندران در سال جاری ۴۵هزار و ۸۰۰ تن کاغذ تحریر تولید کرده است.

امید نیک‌نژاد رئیس کارخانه چوب و کاغذ مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از تولید ۴۴ هزار و ۸۰۰ تن کاغذ چاپ و تحریر در سال ۱۴۰۲ در این کارخانه خبر داد و گفت:‌ این آمار در حالی است که ما با ۴ ماه قطعی برق و ۳ ماه قطعی گاز روبه‌رو بودیم،‌ با این حال نسبت به سال قبل با افزایش تولید روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: از میان حجم تولیدشده ۲۲ هزار تن برای وزارت آموزش و پرورش ارسال شده است،‌ کل قرارداد ما با آموزش و پرورش ۳۵ هزار تن است که تا اواسط خرداد ماه مابقی را ارسال خواهیم کرد.

نیک‌نژاد آمار تولید کلیه انواع کاغذ در کارخانه مازندران را در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰۳ هزار تن عنوان کرد و درباره صادرات کاغذ که در ابتدای سال جاری در برنامه این کارخانه قرار داشت،‌ گفت:‌ متأسفانه در بحث صادرات به مشکل برخوردیم چرا که در رفع تعهد ارزی برای کارخانه مقرون به صرفه نبود که صادرات را انجام دهد. قیمت کاغذی که در سامانه صادراتی ثبت گمرک شده بود‌، رقم بالایی بود که کشش خارجی نداشت و خریدار منصرف شد، برای نمونه ما با طرف خارجی ۳۶۰ دلار بستیم‌، اما رفع تعهد ارزی قیمت ۴۰۰ دلار را تعیین کرده بود،‌ ما چند باری مکاتبه کردیم اما به نتیجه نرسید.

وی با انتقاد از عدم‌اختصاص ارز نیمایی برای خمیر کاغذ گفت:‌ علی‌رغم همه پیگیری‌های انجام‌شده نتوانستیم یک ریال ارز نیمایی برای واردات خمیر کاغذ دریافت کنیم.

مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران درباره برنامه تولید سال آینده این کارخانه گفت: ما برای اینکه به ظرفیت تولید خودمان برسیم محدودیت مصرف انرژی خصوصاً برق داشتیم، امسال اگر حمایتی برای صنایع قائل شوند که این محدودیت انرژی برداشته شود،‌ می‌توانیم حجم تولید را در مازندران به ۶۵ هزار تن برسانیم، ولی در حال عادی این ۴۵ هزار تن بالاترین رقمی است که می‌توانیم تولید کنیم.

نظرات

پست های مرتبط