ضرورت بازارسازی برای نوشت‌ افزار ایرانی

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۰/آبان/۱۴۰۰

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضروری بودن حمایت از حوزه نوشت افزار گفت: باید به سمت بازارسازی حرکت کنیم و از نظام یارانه‌ای دور شویم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای یاسر احمدوند در نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت مدیره انجمن فرهنگی فعالان نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی (ایران‌نوشت) با اشاره به ضروری بودن حمایت از حوزه نوشت‌افزار گفت: باید به سمت بازارسازی حرکت کنیم و از نظام یارانه‌ای دور شویم. وقتی توان تولید وجود دارد و متقاضی خرید هم هست، در نتیجه بازاری برای محصولات وجود دارد و باید به سمت بازارسازی حرکت کنیم.
وی ادامه داد: یارانه باید به زیرساخت‌ها یا امکانات عرضه و توزیع داده شود. باید درباره این شیوه‌ها هم‌اندیشی بیشتری صورت گیرد. معتقد حمایت از انجمن‌ها هستم. صلاح انجمن‌ها در آن است که متکی به دولت نباشند بلکه به سمت بازاریابی و ایجاد بازار برای کالا‌ها حرکت کنیم.
معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد با تاکید بر ضرورت سیاست‌گذاری و هدایت نوشت‌افزار گفت: به نظرم تولی‌گری این حوزه هم‌اکنون در اختیار نهادی نیست. باید برای این موضوع طرحی جامع همراه با حدود مشارکت نهاد‌های مختلف تدوین و به عنوان یک طرح در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود. باید در این طرح خلاء‌ها و ضرورت تولی‌گری آن مشخص شود.
آقای احمدوند تصریح کرد: اگر تولید نوشت افزار یک مقوله اقتصادی نباشد، پیش نخواهد رفت و به شخص یا دولتی متکی نخواهد شد. برای این منظور می‌توان از ظرفیت دیگر نهاد‌ها برای این حوزه استفاده کرد. در حوزه کاغذ هم باید گفت که وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ورود به تولید یا پیگیری موضوع کاغذ نیست، اما چون ضرورت ناشران است در این حوزه ورود پیدا کرده است. تولیدکنندگان نوشت‌افزار نیز باید طرح اقتصادی شفافی ارایه دهند تا بتوان برای آن برنامه‌ریزی کرد.
در این نشست، اعضای هیئت مدیره با اشاره به قدمت ده ساله این انجمن فرهنگی و فعالیت‌های آن سخن گفتند و درباره ضرورت تعیین تکلیف حوزه نوشت‌افزار، تشویق تولید‌کننده‌ها به تولید نوشت افزار ایرانی، تامین کاغذ نوشت افزار، برگزاری نمایشگاه نوشت افزار، کنترل و نظارت بر چاپخانه‌ها، تجاری کردن محتوای تولیدات داخلی و کاراکترسازی صحبت کردند.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط