صعود شاخص‌ها در دوازدهمین روز متوالی خروج حقیقی ها

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۶/بهمن/۱۴۰۰

 امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و برای دوازدهمین روز پی در پی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد.

به نقل از اکوایران، در معاملات سومین روز کاری هفته شاخص کل بورس ۷ هزار و ۳۴۹ واحد رشد کرد و از سطح حمایت یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد بالا آمد.

امروز قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌ «فعالیت جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» افزایش یافت و این گروه سبزترین گروه‌ بازار بود. گروه‌های «قند و شکر» و «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» دیگر گروه‌هایی هستند که اغلب نمادهای آن‌ها سبزپوش شدند.

صعود شاخص‌‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود ۵ هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه ۷ هزار و ۳۴۹ واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و ۲۸۳ هزار و ۳۴۵ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز ۶۴۳ واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم ۳۲۵ هزار و ۵۰۵ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۳۷ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۵۳۱ واحد رسید.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۲۳۷ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۷۴ نماد بورسی و ۶۳ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۲۲۹ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۵۷ نماد بورسی و ۷۲ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۴۷ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

تداوم خروج سرمایه حقیقی

امروز برای دوازدهمین روز پی در پی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۱۶۲ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۳۸ میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای وگردش (بانک گردشگری) و میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افزایش مازاد تقاضا در پایان معاملات

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه ۳۸ درصد کاهش یافت و ۶۷ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۵ درصد رشد کرد و در رقم ۱۸۰ میلیارد تومان ایستاد.

بدین ترتیب معاملات روز یکشنبه با مازاد تقاضای ۱۱۳ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به دیروز ۸۲ درصد بیشتر شده است.

امروز نماد فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) با صف‌ خرید ۱۰۲ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فزر، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و فولای (شرکت فولاد آلیاژی یزد) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۲۰ میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و «پارسان»، «رمپنا» و «تاپیکو» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «تجلی» و «فزر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بساما»، «مارون» و «وملل» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فسبزوار صدرنشین است و فملی و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۵۳ هزار و ۶۴ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۴۸ هزار و ۱۰۸ میلیارد تومان بود که ۹۷ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش ۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۴۵۲ میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در ۴ هفته اخیر است.

امروز ارزش معاملات خرد ۲ درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

در معاملات امروز نماد تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۹۶ میلیارد تومان بود.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط