شهرک چاپ در مناطق ویژه اقتصادی راه اندازی خواهد شد

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۳/آذر/۱۴۰۱

شهرک چاپ

معاون نظارت و توسعه اداره کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه ریزی برای ایجاد شهرک چاپ در مناطق ویژه اقتصادی، گفت: تفاهم نامه آن تا هفته آینده به امضاء می رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضا بشردوست شامگاه یکشنبه در نهمین جشنواره صنعت چاپ استان البرز که در سالن سیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با حضور فعالان این عرصه برگزار شد، افزود: راه اندازی این شهرک ها حرکت خوبی است که تسهیلات ماده ۱۸ نیز به آن تعلق می گیرد.
وی صنعت چاپ را یک پدیده فرهنگی، هنری، صنعتی و رسانه ای دانست و اظهار داشت: صنعت چاپ یک صنعت چند وجهی است که اجزاء و اضلاع آن در بخش های مختلف زندگی ساری و جاری است به طوریکه اهالی صنعت چاپ نقش خیاط سایر صنایع که همان صنعت بسته بندی است را بر عهده دارند.
وی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش صنعت چاپ اقدامات فراوانی و پیگیری هایی انجام داده، گفت: از جمله این اقدامات اصلاج آیین نامه و دستورالعمل ها در راستای تسهیل گری و سرمایه گذاری در سراسر کشور است.
بشردوست از جمله نیازها در این صنعت را آموزش های روز دانست و افزود: در حوزه آموزش با همکاری اتحادیه های سراسر کشور مهمترین سرفصل ها شناسایی و اعلام شده به طوریکه یک دوره کلاس آموزشی در بحث مالیات در ۳۰ استان برگزار شد و تا پایان سال نیز یک وبینار سراسری در استان ها خواهیم داشت.
وی به اقداماتی در حوزه سرشماری چاپخانه ها اشاره کرد و اظهار داشت: اداره کل چاپ با همکاری استان ها و دفتر امور جاپ سرشماری چاپخانه ها را انجام می دهد که استان سمنان معیار قرار گرفته است که هفته آینده شروع می شود.
۸۷ چاپخانه دارای مجوز در البرز فعال هستند
سرپرست معاونت فرهنگی و رسانه ای فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز نیز در این جشنواره گفت: هر سال این چنین مراسمی را تحت عنوان آیین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ برگزار می کنیم که دلیل آن اهمیت و جایگاه این صنعت است که به طور مستقیم و غیرمستقیم با خیلی از صنایع ارتباط دارد.
علی نوروزی با اهمیت صنعت چاپ و قرارگرفتن آن در رتبه سه تا پنج صنعت های برتر دنیا اشاره کرد و افزود: شاید بگویند در دنیای امروز دیجیتالی از اهمیت صنعت چاپ کاسته شده ولی روزبه‌روز علیرغم مشکلاتی که در بعضی از بخش های این صنعت به وجود آمده همچنان به جایگاه این صنعت در دنیای مدرن افزوده می شود زیرا نقش بی بدیلی در تمام حوزه ها دارد و می طلبد ما مسوولان برای ارتقا و رشد این صنعت در کشور تلاش کنیم.
وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۸۷ چاپخانه در استان البرز فعال هستند که از این تعداد ۶۵ چاپخانه در کرج، ۹ چاپخانه در ساوجبلاغ، ۶ چاپخانه در اشتهارد و دو چاپخانه نیز تا در شهرستان نظرآباد فعال هستند.
وی ادامه داد: همچنین تعدادی چاپخانه در شهرک های صنعتی فعالیت می کنند که جزو آمار رسمی اتحادیه و ما محسوب نمی شوند و در حال مذاکره با آن ها هستیم که کار ثبت نام و عضویت آن ها در سامانه چاپ را انجام دهیم تا هم ما بتوانیم از خدمات آن ها بهره مند شویم و نظارت بیشتری بر آن ها داشته باشیم و هم آن ها به خانواده صنعت چاپ در البرز بپیوندند.
نوروزی اضافه کرد: واحدهای چاپی دیگری نیز به دلیل اینکه شرایط لازم را ندارند با عناوینی همچون دفاتر خدمات فنی به صورت مجاز فعال هستند که سعی در ساماندهی آن ها داریم.
تیراژ بالای کتاب نشانه های رشد و توسعه فرهنگی یک ملت است
مشاور استاندار البرز نیز در این جشنواره به تاریخچه ورود صنعت چاپ و نشر به کشور اشاره کرد و گفت: مطالعه در کشور ما رونق ندارد و حوزه نشر هم با توجه به نوسانات قیمت کاغذ حال و روز خوبی ندارد که منجر شده تیراژهای چاپ کتاب خیلی محدود و تاسف بار برای جمعیت ۸۰ میلیونی ایران باشد.
اردشیر آل عوض افزود: بارها از زبان بزرگان شنیده ایم که جمعیت فرهیخته تیراژ کتاب به زیر ۲۰۰ مجلد در سال رسیده در جایی که در کشورهای مثل سوئیس دو برابر جمعیت مجلد چاپ می شود و در حالیکه یکی از نشانه های رشد و توسعه فرهنگی یک ملت وجود تیراژ کتاب و کتابخانه است.
وی اظهار داشت: اگر نگاه شود شاید فقط اسم فرهنگ را یدک می کشیم تا رسم و امیدوارم روزی برسد ملت ما در زمره افرادی قرار بگیرند که با فرهنگ مانوس شوند و انس با کتاب باعث رونق صنعت چاپ و نشر شود.
آل عوض به مشاغل و صنوفی که با این صنعت مرتبط می شود اشاره کرد و گفت: ایام انتخابات کسانی که در این صنعت مشغول هستند پرمشغله ترین زمان خود را سپری می کنند.
وی با بیان اینکه در صنعت چاپ فعالیت رونق داری نداریم، افزود: متاسفانه باید بگوییم در چاپ ضمن اینکه آگاهانی در این حوزه وجود دارند اما از ظرافت های هنری این صنعت کمتر در چاپ استفاده می کنیم که نوع کاغذ تقریبا تحمیلی است و خطوط استفاده شده نگاه صرف اقتصادی به آن می شود یا شکل کتاب به گونه ای که ناشر به آن توجه می کند انتخاب می‌شود.
وی تصریح کرد: در بازار کتاب ناشرانی که از فعالان صنعت چاپ مشاوره می گیرند برای تجلید و زیبایی کتاب توانستند مخاطب را مجذوب خود کنند.
مشاور استاندار البرز گفت: مخاطب کتاب قبل از اینکه با متن آن آشنا شود به جلد کتاب و صفحه آرایی آن توجه می کند علیرغم اینکه در صنعت چاپ به دلیل شرایط اقتصادی کمتر به آن پرداخته می شود.
چاپ تنها صنعتی که در ایران با بی مهری مواجه شده است
مسوول اتحادیه صنعت چاپ استان البرز نیز به عنوان دیگر سخنران این جشنواره گفت: صنعت چاپ جزو صنایع مادر در کل دنیا و کشورهای توسعه یافته است و متاسفانه تنها صنعتی است که در ایران با بی مهری مواجه هستیم.
رضا عسگری گرمه با بیان اینکه در همه صنعت ها مشکلات وجود دارد، افزود: صنعت ما یک صنعت کاملا ارزبر و صنعتی است که به هیچ عنوان ماشین آلات و مواد مصرفی داخلی نداریم و با ارز وارد می شود و کوچکترین نوسان ارز و تحریم در این صنعت تاثیر می گذارد.
وی اظهار امیدواری کرد که نگاه بالادستی درتدوین قوانین و آیین نامه ها به شکلی باشد که به این صنعت کمک کند.
وی با اشاره به اینکه چاپ خانه ای پارسال در البرز با ۷۰ نفر پرسنل بعد از ۱۱ سال فعالیت تعطیل شد، اظهار داشت: دولت فقط به ما کمک کند تا ما سرپا بایستیم زیرا بیکاری این تعداد تبعات اجتماعی زیادی دارد.
عسگری گرمه گفت: تمام کسانی که در این صنعت فعال هستند چرخ این صنعت را با عشق ولی به سختی می چرخانند علاوه بر اینکه چشم اندازی در این صنعت نداریم و فقط عاشق هستیم و توجیه اقتصادی در این صنعت نداریم.
وی افزود: اکنون بیشتر چاپخانه ها مشکلات عدیده ای دارند و حداقل اگر نمی خواهید کمک کنید مشکلی هم ایجاد نکنید.
صنعت چاپ نیازمند آموزش اپراتور ماشین آلات برای آینده است
وی به موضوع آموزش نیروی انسانی فعال دراین عرصه اشاره کرد و اظهارداشت: در بحث آموزش نیروی انسانی اگر درست انجام ندهیم اپراتور ماشین آلات در آینده نخواهیم داشت و نسلی که بازنشست می شود جایگزین آن نداریم که نگاه ویژه ای بر روی آموزش نیروی انسانی باشد.
عسگری گرمه با بیان اینکه ناوگان این صنعت در کل ایران فرسوده است و باید بوسه بزنیم به دست تمام صنعت گران که با ماشین های فرسوده صادرات انجام می دهند، گفت: اگر امکانات حتی کشورهای همسایه راداشته باشند حرف برای گفتن زیاد دارند و برای نوسازی صنعت نیاز به سرمایه و تسهیلات و کمک دولت داریم.
مسوول اتحادیه صنعت چاپ استان البرز صنعت چاپ را یک صنعت مادری دانست که درتمام صنعت ها جای دارد و کار می کند که بدون صنعت چاپ هیچکدام از صنعت ها معنی پیدا نمی کند.
وی یکی از دلایل پایین آمدن سرانه کتاب را هزینه های سرسام آور تولید عنوان کرد و افزود: در کل دنیا اگر کتابی چاپ نشود می گویند کمک به محیط زیست شود و درختی بریده نشود ولی در کشور ما به قدری هزینه چاپ بالا است که ترجیح می دهند چاپ انجام نشود.
در پایان این جشنواره از تعدادی از کارگران و کارفرمایان صنعت چاپ البرز تجلیل شد.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط