ساخت دستگاهی که از سنگ، کاغذ تولید می‌کند!

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۲/مهر/۱۴۰۲

کاغذ سنگ، نسل جدیدی از کاغذهاست که خواص و مزایای برتری نسبت به کاغذ معمولی دارد. ساخت دستگاه تولید کننده این کاغذ، یکی از خدماتی است که در یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی ارائه می‌شود.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس و نقل از پارک علم و فناوری گلستان، یک شرکت فناور ایرانی در پارک علم و فناوری گلستان، پس از چندین سال تحقیق و پژوهش، موفق به ثبت اختراع دستگاه تولید کاغذی شد که ۸۰ درصد مواد تشکیل‌دهنده آن کاغذ از سنگ است و حتی یک شاخه درخت و یا آب برای تولید آن استفاده نمی‌شود.

کارکرد این دستگاه به گونه‌ای است که می‌تواند علاوه‌بر تولید کاغذ، کاغذ دیواری، پارکت و ظروف پلاستیکی و هر محصولی که تا امروز از چوب یا پلاستیک تولید می‌شده است را از آن بدست آورد.

امروزه به دلیل بحران‌های زیست‌محیطی بوجود آمده ناشی از قطع بی‌رویه درختان و نابودی جنگل‌ها در کشورهای مختلف از جمله کشور ایران، همواره نیازمند جایگزین کردن روش‌ها و مواد اولیه‌ای غیر از چوب برای تولید کاغذ بوده‌ایم. به عبارت دیگر، تولید کاغذ از ضایعات سنگ یا آهک می‌تواند بسیار مقرون به‌صرفه زیست‌محیطی و به عنوان یک صنعت سبز مطرح باشد.

کاغذ سنگ که با اسامی دیگری مثل کاغذ سنگی، کاغذ آهک یا کاغذ معدنی نیز نامیده می‌شود، نسل جدیدی از کاغذهاست که در سال‌های اخیر توسط محققان اختراع گردیده است. ماده اولیه این کاغذ پودر کربنات کلسیم بوده که جایگزین استفاده از چوب درختان برای تولید کاغذ است. ضد آب بودن، مقاومت در برابر پارگی، جلوه جادویی رنگ‌ها بر روی آن و در نهایت برگشت‌پذیری آن به خاک طی دوره بازیافت کوتاه مدت از ویژگی‌های مهم این نوع کاغذ است.

گفتنی است، این اختراع به زودی تحولی بزرگ را در صنعت چاپ کاغذ و پلاستیک کشور ایجاد خواهد کرد.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط