رکورد ده ماهه وام مسکن شکست

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۱۰/مهر/۱۴۰۰

هزینه وام مسکن در پایان هفته اخیر به رکوردی ۱۰ ماهه رسید. در همین رابطه هزینه وام متقاضیان متاهل در روز چهارشنبه ۷ مهر از مرز ۳۲ میلیون تومان عبور کرده و نرخ سود به بیشترین میزان خود از آذر سال قبل تا کنون دست پیدا کرد.

در انتهای هفته ابتدایی مهرماه هزینه تهیه وام مسکن برای مجردین و متقاضیان متاهل به بالاترین سطح خود از ۱۰ ماه اخیر دست پیدا کرد. این افزایش موجب شد تا هزینه وام برای مجردین از مرز ۱۸ میلیون تومان عبور کرده و نرخ سود به سطح ۲۱.۳۲ درصد برسد

رکورد زنی هزینه خریداوراق مسکن در ابتدای مهر

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که متقاضیان وام می توانند با خرید آنها بدون ایستادن در صف وام مسکن را از بانک مسکن خریداری کنند.

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق ۶۳ هزار و ۹۵۰ تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتها این رقم با ۳ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش به ۶۷ هزار و ۲۵۷ تومان رسید. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان  در انتها به مرز ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دست پیدا کرد.

هزینه پرداختی متقاضیان متاهل نیز در این موعد برای نخستین بار از مرز ۳۲ میلیون تومان عبور کرده و از ابتدای هفته از سطح ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در ابتدای هفته در انتها به مرز ۳۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان ارتقا پیدا کرد.

رشد عمومی میانگین قیمت ها در پرداختی هزینه وام مسکن

متغیر دیگری که می تواندبه نوعی نمایان کننده رفتار قیمت ها در هزینه وام مسکن باشد روند میانگین قیمت در این موعد است. میانگین هفت روزه قیمت ها با حذف نوسانات روزانه مسیری هموار تر را از وضعیت قیمت ها در هر بازه نشان می دهد.

در همین رابطه میانگین قیمت ها در متقاضیان مجرد نشان می دهد در هفت روز گذشته به طور متوسط این دسته از خریداران روزانه ۱۸ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پول در ازای وام مسکن پرداخته اند. متاهلین نیز در این مدت به طور میانگین هزینه ای معادل با ۳۱ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان پرداخته اند که در ۱۰ ماه اخیر بی سابقه بوده است. به عبارت دیگر روند این متغیر نشان می دهد در ۱۰ ماه اخیر روندی صعودی داشته و در حال رکوردزنی بوده است.

رکورد نرخ سود موثر و هزینه نهایی وام مسکن 

با توجه به اینکه خریداران وام مسکن نیازمند پرداخت دو هزینه برای اخذ وام هستند، نرخ سود دیگر در میزان اسمی ثبت شده نخواهد بود . این میزان را بانک مسکن ۱۷.۵ درصد اعلام کرده اما در هفته اخیر برای مجردین و متاهلین در حد ۲۱.۳۲ درصد رقم خورده است. یعنی تقریبا ۳ واحد درصد از آنچه ثبت اسمی شده است بیشتر است

بررسی ها نشان می دهد این نرخ در ۱۰ ماه اخیر بیشترین نرخ سود در ۱۰ ماه اخیر بوده است.

در نهایت خالص هزینه ای که متقاضیان در طول ۱۲ سال پرداخت می کنند مانند نرخ سود رفتاری صعودی داشته است. این هزینه در پایان هفته اخیر برای مجردین به سطح ۱۷۸ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان رسید و برای متاهلین در سطح ۳۳۲ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان برآورد شد. بررسی ها نشان می دهد این بیشترین رقم در ده ماه اخیر بوده و حاکی از روندی صعودی در این بازار است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط