رشد نرخ سود در سررسیدهای میان‌مدت/ ورود حجم معاملات به کانال ۵۰۰ میلیاردی

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۷/مهر/۱۴۰۰

اوراق بدهی

امروز ۲۶ مهر ۱۴۰۰ حجم معاملات اوراق بدهی دولت وارد کانال ۵۰۰ میلیارد تومانی شد.

امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با ۳۴ درصد افزایش به ۵۱۴ میلیارد تومان رسید. این معاملات روی ۳۴ نماد اخزا و ۱۰ نماد اراد انجام شد.

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به ۴۳.۶ هزار میلیارد تومان رسید، که بخش عمده آن به عملیات بازار باز بانک مرکزی ارتباط دارد

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای میان مدت افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال به ۲۲.۶۱ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال به ۲۳.۴۷ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد افزایش به ۲۴.۴۵ درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد افزایش به ۲۴.۳۷ درصد رسید.

در این روز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. بازدهی این منحنی در سررسید ۴۰۰ روز ۲۳ درصد، در ۶۰۰ روز ۲۴.۷ درصد و در ۸۰۰ روز ۲۵.۷ درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط