تولید کاغذ به ۸۰ هزار تن برسد خودکفا می‌شویم

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۵/دی/۱۴۰۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طبق برآورد اگر تولید کاغذ به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن برسد، در این‌صنعت به خودکفایی می‌رسیم و نیاز به کاغذ در حوزه‌های فرهنگی حل می‌شود.

نشست خبری محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران حوزه فرهنگ، هنر و رسانه ظهر امروز شنبه ۲۳ دی در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

اسماعیلی در ابتدای این نشست گفت: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار را زمانی شروع کردیم که کشور با کرونا رو به رو بود و فعالیت فرهنگی و هنری رسانه‌ای تحت الشعاع آن بود، در همین اتاق وزارتی وقتی خبرنگاری در لحظات اولیه آغاز به کار ما در این وزارتخانه پرسید اولیت‌تان چیست؟ گفتم کرونا اقتصاد و معیشت اهالی فرهنگ را تهدید می‌کند و به دنبال چاره جویی آن هستیم.

وی افزود: در سال گذشته بعد از موفقیت در برابر کرونا و مدیریت آن با فتنه فرهنگی رو به رو شدیم که بر فعالیت‌های اهالی فرهنگ، هنر و رسانه سایه انداخت؛ سال گذشته که برای رویدادهای مهم فرهنگی آماده بودیم با تهدید مواجهه بودیم که اساس فعالیت‌های فرهنگی را نشانه رفته بود و بدخواهان به دنبال خاموش کردن چراغ فرهنگ بودند. ما با این متغیر بیرونی ۴۵ سال است که درگیریم اما لطف اصحاب فرهنگ سبب شد از این روزها عبور کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: ما در این دوره به دنبال عادی سازی فعالیت‌های فرهنگ بودیم و در حال حاضر به دوره رونق آنها وارد شدیم، این کلیدواژه رونق به معنای نادیده گرفتن مشکلات و مسائل نیست چرا که در وزارت فرهنگ و ارشاد به عنوان تنظیم کننده برنامه‌های مهمی را دنبال می‌کنیم. برای مثال در حوزه مشکلات معیشتی اهالی فرهنگ قدم‌های مهمی برداشته شده و بیمه اصحاب فرهنگ و هنر با قوت به یک عدد چند برابری رسیده است همچنین در همه بخش‌ها این کارنامه وجود دارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین بخش‌های عملکردی ارتقا بودجه در حوزه مدیریت فرهنگی بوده است، ما شعار اصلی خود را عدالت فرهنگی قرار دادیم و برای این کار تلاش کردیم هر آنچه که اقتضا بوده است را فراهم کنیم. در حوزه اعتبارات فرهنگی نیز در طول سفرهای رئیس جمهوری ۹ هزار میلیارد تومان برای افتتاح طرح‌های عمرانی تخصیص داده شد.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان‌ها نگاه ویژه ای دارد گفت: در بودجه سال جاری نیز هزار میلیارد تومان برای فعالیت‌های مختلف استانی بودجه تخصیص یافته است. به طور کلی هزینه کردها به این نحو است که همه حلقه‌هایی میانی دولت از جایگاه تصدی به جایگاه تنظیم گری تغییر جهت داده اند و به این ترتیب جریان عمومی فرهنگی، هنری و همه تشکل‌های مردم پایه در حوزه فرهنگ باید متصدی شوند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر شفافیت در این وزارتخانه افزود: وزارت ارشاد مسؤولیت شفاف سازی اطلاعات کشور را دارد و هرجایی که تکلیف قانونی مبنی بر شفافیت باشد دوستان ما این را انجام می‌دهند همچنین درباره تنظیم گری فضای مجازی معتقدیم حوزه تنظیم گری فرهنگی در اختیار وزارت ارشاد و است و ما به لحاظ قانونی همه مسوولیت‌های حکمرانی را می‌پذیریم. وزارت ارشاد در دوره ارتقای فناوری‌ها اگر می‌توانست زمینه‌های دوره جدید را به وجود آورد و متناسب با آن تنظیم گری را به درستی انجام دهد امروز ما با این ابهام‌ها مواجهه نبودیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این‌جلسه، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره وعده خودکفایی در تولید کاغذ گفت: زمانی که کار را در وزارت فرهنگ و ارشاد آغاز کردیم میزان تولید کاغذ ۵ هزار تن بود. با پیگیری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد و تشکیل کارگروه کاغذ امسال در کارخانه مازندران ۴۵ هزار تن برای چاپ ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی در اختیار داریم همچنین ماهیانه ۵ هزار تن کاغذ در اختیار ناشران قرار می‌گیرد. طبق برآورد اگر تولید کاغذ به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن برسد در این صنعت به خودکفایی می رسیم و نیاز کاغذ در حوزه‌های فرهنگی حل می‌شود.

وی همچنین درباره مشکلات کارخانه کاغذ دیبای شوشتر افزود: مجموعه شیراز با تولید کاغذ می‌تواند ۵۰ هزار تن به ارقام یاد شده اضافه کند چند مجموعه دیگر نیز در این زمینه در دست بهره برداری و تولید هستند و امیدواریم تا انتهای سال به خط تولید برسند و به این ترتیب بتوانیم نیاز کاغذ داخل را پاسخ داده و پس از آن به صادرت دست یابیم. در مورد مجموعه مشکلات کارخانه دیبای شوشتر نیز مسائل بر سر تسهیلات بود که دوستان ما در حال پیگیری آن هستند.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر حل معضل بساط گستران کتاب گفت: در معاونت فرهنگی اقدامات خوبی در زمینه برخورد با بساط گستران کتاب انجام شده و از قوه قضاییه و نیروی انتظامی به‌عنوان متولیان این امر تشکر می‌کنیم به نظرم این اقدامات زمینه‌ای ایجاد کردند که ما در حل معضل بساط گستران کتاب شاهد تحول باشیم.

منبع

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط