تعیین مقاومت لهیدگی کاغذ و ورق کارتن با دستگاه ایرانی

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۱۸/دی/۱۴۰۲

پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاهی شدند، که برای آزمایش محصولات کاغذی در کارخانه‌های کاغذ و کارتن سازی و میزان مقاومت لهیدگی آن‌ها استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به گفته علی اکبر شفادی مدیرعامل این شرکت، دستگاه «کرش تستینگ»، برای تعیین مقاومت لهیدگی کاغذ و کارتن توسط این شرکت دانش بنیان ساخته شده که در این دستگاه از حسگر نیروسنج الکترونیکی بادقت بالا جهت اندازه‌گیری نیروی نهایی مقاومت لهیدگی نمونه‌های کاغذ، مقوا و کارتن استفاده شده است.

وی با بیان اینکه روش‌های معمول اندازه‌گیری مقاومت لهیدگی شامل rct و cct cmt و است، گفت: جهت اعمال نیروی فشار از یک سامانه سرومکانیکال با سرعت اعمال نیروی بسیار دقیق استفاده شده و از طرفی برای انجام آزمایش بر روی نمونه‌های مدنظر، نگهدارنده‌هایی برای این منظور طراحی و ساخته شده است.

شفادی تأکید کرد: دستگاه کرش تستینگ برای آزمایش و تست محصولات کاغذی در کارخانه‌های کاغذسازی و کارتن‌سازی کاربرد دارد که قرار است آزمایش لهیدگی یا مقاومت لهیدگی ورق کارتن یا ورق کاغذ را با دستگاه انجام دهند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: این دستگاه مجهز به نرم‌افزار انحصاری است که در دو مدل نرم‌افزاری به صورت رایانه و لمس صفحه ارائه می‌شود که در نمایشگاه ایران ساخت به صورت لمس صفحه ارائه کردیم که کاربران می‌توانند نمونه‌های خود را از این طریق آزمایش و مقاومت به لهیدگی آن نمونه را اندازه‌گیری کنند.

شفادی با بیان اینکه ساخت این دستگاه ۹۰ روز زمان برده است گفت: این دستگاه، نمونه مشابه اروپایی دارد که به کشور وارد شده، اما ما توانستیم در مدت زمانی کوتاهی آن را بومی‌سازی کنیم.

وی با اشاره به روند ساخت این محصول راهبردی گفت: برای ساخت این دستگاه، شرکت‌های بزرگ اروپایی که قبلاً این دستگاه را ساخته بودند رصد کردیم و استاندارد‌های مربوط به این دستگاه را از فهرست استاندارد ملی ایران استخراج کردیم.

وی در ادامه افزود: بررسی‌های اولیه انجام شده و بعد از تکمیل موارد فنی، نتایج آن در اختیار طراحان قرار گرفت و در نهایت نمونه محصول اولیه به صورت آزمایشی ساخته شده و در مرحله پایانی دستگاه به سمت تولید کامل رفت.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط