بررسی تخصیص کاغذ به ۳۲۸ ناشر در استان‌های مختلف

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۰/دی/۱۴۰۰

تخصیص کاغذ به ۳۲۸ ناشر در استان‌های مختلف کشور بررسی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، پس از تشکیل نشست‌های کمیته تخصیص، توزیع و نظارت بر کاغذ درخواست ۳۲۸ ناشر دیگر در استان‌های مختلف کشور برای دریافت کاغذ تصویب شد و از این پس نیز کتاب‎‌های منتشر شده با کاغذ یارانه‌ای ملزم به درج عبارت «این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است» هستند.
نشست‌های کمیته تخصیص کاغذ معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خانه کتاب و ادبیات ایران تشکیل شد و درخواست ۳۲۸ ناشر در استان‌های مختلف کشور برای دریافت کاغذ به تصویب رسید که از این میان ۱۰۶ ناشر در استان تهران بودند.
به همین منظور نشست‌هایی نیز با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد که در نتیجه آن درخواست ۹۸ ناشر از این استان بررسی و به تصویب رسید. بقیه درخواست‌های ناشران استان قم برای دریافت کاغذ نیز در نشست‌های آینده و با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بررسی شده و در خصوص آن تصمیم‌گیری خواهد شد. ضمنا هیچ محدودیتی برای دریافت کاغذ به صورت مستقیم از تهران نیست و چنانچه ناشران استان قم تمایل به دریافت مستقیم داشته باشند، می‌توانند به اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران آشنا مراجعه نمایند.
به جز ناشرانی از استان قم و تهران درخواست ۱۲۴ ناشر دیگر از سراسر کشور نیز به تصویب رسید. درخواست ناشران استان خراسان رضوی و ناشرانی از سایر استان‌های کشور همچون همدان، کرمانشاه، قزوین، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، مازندران و گلستان برای دریافت کاغذ در حال بررسی است.
در دوره جدید کمیته تخصیص کاغذ، موضوع شمارش آثاری که قبلا به آن‌ها کاغذ یارانه‌ای تخصیص داده شده است به عنوان شاخص اصلی بررسی تخصیص جدید محسوب می‌شود و به ناشرانی که هنوز شمارش تخصیص‌های قبلی آن‌ها به حداقل ۸۰ درصد از مجموع دریافتی نرسیده باشد، تخصیص جدید داده نخواهد شد. از این‌رو در نشست‌های یادشده درخواست ۹۸ ناشر نیز به دلیل نداشتن حداقل مطلوب شمارش، پذیرفته نشده است.
بر اساس اعلام کمیته تخصیص کاغذ معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطابق آیین نامه، تمام ناشرانی که از کاغذ یارانه‌ای استفاده می‌کنند ملزم به استفاده از عبارت «این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است» بوده اند، اما متاسفانه در دوره‌های قبل بر انجام دادن این موضوع نظارت کافی نشده است لذا به ناشران دریافت کننده کاغذ تاکید شده است از این پس تنها کتاب‌هایی مورد شمارش قرار میگیرند که عبارت فوق در شناسنامه کتاب چاپ شده باشد. همچنین برای بررسی‌های بعدی ارائه یک نسخه از کتاب چاپ شده با کاغذ یارانه ای، به مأمور شمارش الزامی است.
در ابلاغ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اهتمام بر توزیع عادلانه کاغذ به ناشران فعال و نظارت دقیق بر مصرف کاغذ‌های تخصیص داده شده از اهم وظایف و ماموریت‌های این کمیته برشمرده شده است. تلاش این کمیته بر این است تا برای رسیدگی به درخواست سایر ناشران نیز به صورت منظم و با فاصله‌های کوتاه تشکیل جلسه داده و درخواست‌ها را بر اساس معیار‌های تعیین شده بررسی کرده و فرآیند تخصیص را انجام دهد.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط