بانک مرکزی به انتظار واردکنندگان کاغذ پایان دهد

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۲۶/فروردین/۱۴۰۲

واردکنندگان کاغذ

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا معتقد است؛ تخصیص به موقع ارز برای واردات کاغذ و مقوای مورد نیاز موجب ایجاد ثبات در بازار عرضه و تقاضا خواهد شد.

حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، با اشاره به وضعیت کنونی واردات کاغذ به کشور طی ماه‌های اخیر، عنوان کرد: یکی از چالش‌های جدی از سال گذشته تا به امروز، تخصیص نیافتن ارز برای واردات کاغذ و مقوا است؛ طبق اطلاعات ما از اوایل بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون ارزی از سوی بانک مرکزی اختصاص داده نشده و بسیاری از تجار منتظر هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه وزارت صنعت، معدن و تجارت همکاری درخور توجهی در ثبت سفارش‌ها دارد اما مسئله اینجا است که پس از ثبت، ارزی از سوی بانک مرکزی تخصیص داده نمی‌شود.

میرباقری همچنین بر لزوم یکسان‌سازی نرخ ارز، برای واردات کاغذ تأکید کرد و گفت: درخواست ما این است که برای یک گروه کالایی مثل کاغذ یک نوع ارز اختصاص بدهند و به جای اینکه دو ارز ۲۸ و ۳۸ هزار تومانی در نظر بگیرند، یک نرخ جامع پیش‌بینی کنند تا از هرگونه رانت و فساد هم جلوگیری ‌شود.

وی با بیان اینکه با تخصیص ارز، بازار باثباتی خواهیم داشت، افزود: باید بازار پیش رو را در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ کنیم، غیر از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که تأمین کاغذ آن از ماه‌های پیش آغاز شده است، یکسری از کارخانه‌های دارویی و شرکت‌های مختلف در تدارک تأمین کاغذ هستند.

میرباقری همچنین درباره نگرانی عمده واردکنندگان کاغذ، توضیح داد: آنچه ما را نگران کرده، این است که کالا در گمرک‌های مختلف آمده و در انبارها باقی مانده است، در این میان هرگونه تعلل در تخصیص ارز برای ترخیص کالاها، هزینه‌های مختلفی مثل انبارداری و .. را بیشتر می‌کند.

به گفته وی، هرگونه تعلل در پرداخت ارز در چرخه واردات تا زمان رسیدن کالا به دست مصرف‌کننده موثر است و در نهایت فشار اقتصادی به مصرف‌کننده نهایی خواهد آمد و ضروری است که مسئولان، راهکاری برای برون‌رفت از این مسئله بیندیشند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پست های مرتبط