اولین گام برای رفع ایرادات شورای‌نگهبان به مصوبه واردات خودرو

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۱۲/مهر/۱۴۰۰

با رد طرح ساماندهای صنعت خودرو از سوی شورای نگهبان و برگشت این طرح به مجلس امروز اولین گام برای رفع اشکالات شورای نگهبان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس برداشته شد.

اولین جلسه بررسی این طرح در کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور عضو شورای نگهبان و مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط و نمایندگان مرکز پژوهش‌ها به منظور رفع ایرادات این طرح  برگزار شد.

در خصوص نتایج این جلسه سیدجواد حسینی کیا نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی راهکارهای رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه خودرویی مجلس در کمیسیون متبوعش خبر داد.

 حسینی کیا در تشریح نشست امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس به خانه ملت گفت: دستور کار امروز کمیسیون بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو با حضور عضو شورای نگهبان و مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط و نمایندگان مرکز پژوهش‌ها به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان بود.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی افزود: نخستین ایراد شورای نگهبان به مصوبه خودرویی مجلس، ابهام درباره منشا ارز موردنیاز برای واردات خودرو بود که پس از بررسی‌ها مقرر شد سازوکاری اندیشیده شود که منشا ارز مشخص و افرادی بتوانند خودرو وارد کنند که پیش از واردات منشا ارز خود را به بانک مرکزی اعلام کنند.

وی اضافه کرد: دومین ایراد شورای نگهبان درج عبارت «تصویب سایر مقررات برعهده وزارت صمت است» در مصوبه قبلی بود که مقرر شد که وزیر صمت دستورالعمل‌ها این موضوع را تعیین کند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین ادامه داد: شورای عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام براساس بند ۲ اصل ۱۱۰ این مصوبه را مخالف برخی سیاست‌های کلی نظام دانست بنابراین در کمیسیون صنایع و معادن راهکارها و سازوکارهایی پیش‌بینی شد که بتوان این ایراد نیز برطرف شود.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط