استفاده از نسل جدید رسید های فروشگاهی پایه گیاهی در ایران

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۱۱/دی/۱۴۰۰

استفاده از نسل جدید رسید های فروشگاهی پایه گیاهی در ایران با ظاهر و رنگی متفاوت آغاز شد.

همزمان با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی دانشمندان در جهان هشدار دادند که ۹۰ درصد رسیدهایی که توسط فروشگاه ها، بانک ها و مراکز تجاری عرضه می شود، حاوی مواد شیمیایی مختل کننده هورمون است که سرطان زا می باشد. رسیدهایی که در آن از جوهری استفاده می‌کنند که با گذشت زمان محو می‌شود، که حاوی ماده ای بنام  BPA (bisphenolA) و همچنین فنول (BPS  ) است.
BPA و BPS چیست؟
BPA (بیسفنول A) یک ماده شیمیایی حاوی مقادیری از نقره، جیوه است که به همراه فنول ( BPS) به دلیل خواص هورمون مانند آن به عنوان یک اختلال غدد درون ریز، سرطان زاست و از طریق تماس با پوست بدن جذب می شود و می تواند هورمون های بدن را تقلید کند و متاسفانه موجب اختلال هورمون و سرطان سینه در زنان و ایجاد سرطان خون در مردان می شود که در تحقیقات بیشتر مشخص شد این ماده مشکوک به داشتن اثرات منفی بر سلامتی و مرتبط بودن با سایر خطرات از جمله دیابت، چاقی و اختلالات رشدی است.
با این حال، این خطرات به سطوح مواجهه بستگی دارد که در زنان باردار با ایجاد اختلال هورمونی سبب سقط و یا آسیب به فرزند می شده است.
 ۴EST کاغذ آبی رنگ گیاهی عاری از هرگونه مواد شیمیایی
به همین منظور به عنوان یک اقدام احتیاطی، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای پیشرفته دنیا تصمیم گرفتند که استفاده از ماده ی BPA و فنول را در کاغذ حرارتی ممنوع اعلام کنند. از همین رو اتحادیه اروپا به عنوان یک ابتکار نوآورانه شروع به تولید رسید های حرارتی با رنگ آبی با نام BLUE 4EST  کرد که در آن نه تنها از هیچگونه ماده شیمیایی استفاده نشده، بلکه کاملا با استفاده از مواد گیاهی ساخته شده که به ادعای این اتحادیه حتی می توان از لحاظ سلامت چنان مطمئن بود که آن را جوید.
برای تشخیص این نوع کاغذ از نمونه های آلوده به مواد شیمیایی دو ویژگی اصلی وجود دارد، اول رنگ این نوع از رسید ها است که آبی بوده و متمایز با رنگ سفید مرسوم در رسید های فروشگاهی و بانکی است . دوم اینکه چاپ بر روی این رسید ها بر خلاف نمونه های آلوده به مواد شیمیایی، تا ۳۵ سال ماندگاری دارد. در توضیح این مورد می بایست اضافه نماییم دلیل اصلی این ماندگاری، همان سلامت و یا عاری از هر گونه ماده ی شیمیایی بودن آن است زیرا که در نمونه های سفید رنگ آلوده به ماده BPA و فنول، چاپ بر روی رسید، بعد از چند روز به دلیل دارا بودن موادی متشکل از جیوه، نقره و فنول بر روی آن کم رنگ شده و سپس محو می شود.
از مزایای این کاغذ می توان موارد زیر را نام برد:
– سازگار با محیط زیست
– مقاوم در برابر تأثیرات خارجی مانند نور خورشید و رطوبت
– ماندگاری چاپ طولانی مدت (بیش از ۳۵ سال)
– به دلیل رنگ آبی منحصربفرد آن قابل تمایز و تشخیص با کاغذ های سفید آلوده به مواد شیمیایی است.
– اولین کاغذ حرارتی دارای تاییدیه تماس مستقیم با مواد غذایی
– قابلیت چاپ فوق العاده
– تکنولوژی برنده جایزه ادیسون در اروپا در سال ۲۰۱۸ و نیز برنده جایزه شیمی سبز اتحادیه اروپا در سال
با استناد به اخبار و مطالب گفته شده انتظار می رود فروشگاه های زنجیره ای و بانک ها به عنوان مراکز اصلی توزیع رسید مشتری، به منظور حفظ سلامت مشتریان خود و به عنوان یک مسئولیت اجتماعی، در استفاده از کاغذهای BLUE 4EST  گام بردارند.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط