آزادسازی واردات چوب با پوست طبق دستورالعمل

نویسنده: محمد

در تاریخ: ۹/آبان/۱۴۰۱

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از آزادسازی واردات چوب با پوست طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: این اقدام در راستای حفظ جنگل‌ها و نیاز صنایع چوبی کشور است که باید طبق دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «شاهپور علایی مقدم» در نشست بررسی وضعیت صنعت چوب، با اشاره به ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر آزادسازی واردات چوب با پوست، اظهار داشت: از ۹ مهر ۱۴۰۱ و با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، واردات چوب با پوست به کشور با رعایت دستورالعملی که ساعت‌ها روی آن کار شده است، آزاد است.
وی در عین حال نیاز فعلی صنایع کشور به چوب را حدود ۱۳.۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد.
ساماندهی واردات چوب به کشور برای تامین نیاز صنایع و حفظ جنگل‌ها
« علی سلاجقه» رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست، با اشاره به نیاز کشور برای واردات چوب، اظهار کرد: با اجرای طرح تنفس جنگل‌ها از یک سو و نیاز صنایع کشور به چوب، واردات چوب لازم و ضروری است، اما باید این امر ساماندهی شود تا هم خیال صنایع از بابت تامین نیازشان راحت باشد و هم به جنگل‌های کشور آسیب نرسد.
وی در خصوص پیشنهاد یکی از استادان دانشگاه تهران مبنی بر ایجاد شورای راهبردی چوب در کشور، گفت: برای این منظور باید کارگروهی متشکل از سازمان‌های حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری و حفظ نباتات و نیز وزارت صمت، نمایندگانی از دانشگاه، پژوهشگاه و صنعت تشکیل شود و در خصوص ایجاد شورای راهبردی چوب تصمیم‌گیری و در نهایت با سازمان امور اداری و استخدامی کشور وارد مذاکره شوند.
وی، آزادسازی واردات چوب با پوست را اقدامی موثر در راستای اشتغال‌زایی و نیز تامین ۱۳.۵ میلیون مترمکعب چوب مورد نیاز صنایع کشور دانست.
انتقاد صدور مجوز فعالیت کارخانه‌های با مواد اولیه چوب توسط وزارت صمت
« عباسعلی نوبخت» رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه این نشست گفت: در گذشته برای احداث کارخانه‌هایی که مواد اولیه یا ثانویه آنها چوب است، مجوز سازمان منابع طبیعی نیاز بود؛ اما متاسفانه در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد که باید وزارت صمت در این زمینه اقدام کند.
وی به ارایه آماری از میزان چوب مورد نیاز صنایع کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: اگر تمام کارخانه‌هایی که مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند را مبنا قرار دهیم، صنایع کشور سالانه ۱۵ تا ۱۶ میلیون مترمکعب چوب نیاز دارد.
وی افزود: اما چنانچه کارخانه‌هایی که هم اکنون فعال‌اند با تمام ظرفیت خود کار کنند، حدود ۹ میلیون مترمکعب چوب در سال نیاز است، این در حالی است که هم اینک این کارخانه‌ها با ۵ تا ۶ میلیون مترمکعب چوب کار می‌کنند.

نظرات

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

پست های مرتبط